Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów, ang. Robotic Process Automation (RPA), polega na automatyzacji rutynowych, powtarzalnych zadań biznesowych za pomocą oprogramowania, które naśladuje działania wykonywane przez ludzi na interfejsach aplikacji i systemów.
PROCESS DISCOVERY (WYBÓR PROCESU)
OPTYMALIZACJA PROCESU
ROBOTIC PROCESS AUTOMATION
PROCESS DISCOVERY (WYBÓR PROCESU)
OPTYMALIZACJA PROCESU
ROBOTIC PROCESS AUTOMATION
1.Model subskrypcyjny – Dostawca oprogramowania RPA wynajmuje firmie robota „na godziny”, podobnie do wynajmu fizycznego pracownika. W takim modelu firma najpierw zleca wytworzenie odpowiedniego robota, a później płaci co miesiąc opłatę za pracę wykonaną przez robota według zasad ustalonych w umowie z dostawcą. W cenę za wykorzystanie robota wchodzi także jego utrzymanie i, w ograniczonym stopniu, jego rozwój.
2.Model licencyjny – Firma zleca dostawcy (lub wewnętrznemu zespołowi) opracowanie robota. Wiąże się to najczęściej z jednorazową opłatą wytworzeniową. Po przetestowaniu robota przechodzi on w zarządzanie firmy, która w celu jego utrzymania musi mieć wykupioną licencję odpowiedniego typu, dopasowaną do stworzonego robota (technologia, typ licencji). Robot może być wykorzystywany bez ograniczeń. Firma we własnym zakresie musi zapewnić utrzymanie i rozwój robota.
Na ten moment na rynku dominuje 3 dostawców oprogramowania do tworzenia robotów RPA: Microsoft (Power Automate), UiPath i Blue Prisme. Wszystkie te firmy oferują różnego rodzaju pakiety licencyjne, co jest szczególnie istotne przy wyborze licencyjnego modelu pozyskiwania robotów do swojej organizacji.
W zależności od potrzeb, procesu i potrzeb firmy roboty mogą być uruchamiane manualnie przez pracownika lub mogą uruchamiać się automatycznie w oparciu o wgrany harmonogram. Wybór trybu jest szczególnie istotny w modelu licencyjnym – dla różnych trybów wymagane są czasami różne licencje.
Spektrum Tower, XVIIIp.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
tel.: +48 22 630 83 33
email: biuro@navigatorcapital.pl
Zapraszamy w godzinach:
PN-PT 9.00 – 18.00