Rynek M&A w Polsce – Podsumowanie 2025

M&A Index Poland

Fuzje i przejęcia - podsumowanie 2025 roku

Raport M&A Index opisujący transakcje w 2025 roku, współtworzony z FORDATA Virtual Data Room jest już dostępny.

Z raportu M&A Index Poland 2025 przygotowanego przez FORDATA i Navigator Capital wynika, że w całym 2025 roku na polskim rynku przeprowadzono 330 transakcji fuzji i przejęć. Oznacza to nieznaczny spadek (o 5%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Odnotowano nieznaczne spowolnienie aktywności transakcyjnej, a perspektywa na bieżący rok jest umiarkowanie optymistyczna i zakłada stopniowe ożywienie inwestycji.

Największą transakcją 2025 roku była sprzedaż 49% udziałów w Santander Bank Polska oraz 50% udziałów w Santander TFI na rzecz austriackiego Erste Group Bank AG. Wartość transakcji wyniosła około 29,5 mld PLN i jest to jedno z największych przejęć na europejskim rynku bankowym w minionym roku. W połowie 2025 roku Santander Bank Polska był trzecim największym bankiem w Polsce, obsługując 5,5 mln klientów detalicznych. Powodem transakcji deklarowanym przez Grupo Santander (sprzedającego) był cel biznesowy w postaci zorientowania hiszpańskiej grupy kapitałowej na rynki wschodzące Ameryki Południowej.

Polski rynek M&A 2025 – kluczowe wnioski:

  • Nieznaczne spowolnienie liczby transakcji przy jednoczesnym wzroście znaczenia dużych, strategicznych akwizycji

  • Niemcy jako rynek okazji akwizycyjnych w związku ze spowolnieniem gospodarczym i obniżonymi wycenami

  • wysoka aktywność w sektorze finansowym, obejmująca bankowość, asset management oraz zarządzanie wierzytelnościami

  • kontynuacja konsolidacji w branży ochrony zdrowia, w tym w obszarze placówek medycznych i diagnostyki

  • sektor spożywczy jako jeden z głównych motorów transakcji M&A, zwłaszcza w modelu ekspansji zagranicznej

  • rosnące zainteresowanie polskimi spółkami technologicznymi ze strony globalnych inwestorów strategicznych

„2025 rok na polskim rynku M&A charakteryzował się lekkim spowolnieniem wolumenowym przy większej liczbie dużych transakcji niż w roku poprzednim. Aktywność inwestorów koncentrowała się na budowie skali oraz ekspansji zagranicznej, szczególnie w sektorach spożywczym, finansowym, medycznym i technologicznym. Pomimo podwyższonej niepewności geopolitycznej solidne fundamenty makroekonomiczne Polski podtrzymywały zainteresowanie inwestorów. Perspektywy na 2026 rok dla polskiego rynku fuzji i przejęć pozostają umiarkowanie optymistyczne. Oczekiwane jest stopniowe ożywienie aktywności inwestycyjnej wspierane przez dalszą stabilizację inflacji, prognozowane obniżki stóp procentowych oraz poprawiającą się dostępność finansowania dłużnego. Dodatkowym katalizatorem wzrostu inwestycji w Polsce może być rozejm na Ukrainie. Zwiększa się również odporność przedsiębiorstw na wszechobecną zmienność, co powinno sprzyjać odmrażaniu procesów M&A wstrzymywanych w poprzednich okresach.”

Pobierz raport

Raport M&A Index Poland to pozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz branżowych podsumowań w Polsce. Raporty przygotowywane są co kwartał przez firmę doradcza Navigator Capital oraz firmę FORDATA, lidera w zakresie rozwiązań IT wspierających fuzje i przejęcia.

Opracowania te maja na celu pokazanie dynamiki polskiego rynku fuzji i przejęć, z naciskiem na opis najciekawszych naszym zdaniem transakcji. Obserwujemy także częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.