Rynek M&A w Polsce – Podsumowanie 2023

We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy rok 2023 na polskim rynku fuzji i przejęć. Wynika z niego, iż w analizowanym okresie na polskim rynku zrealizowano 366 transakcji fuzji i przejęć. To wynik większy o 25 transakcji niż suma transakcji w 2022 roku. Największą transakcją w roku 2023 było przejęcie Techland przez Tencent.

W roku 2023 globalny rynek fuzji i przejęć przeszedł okres transformacji, który charakteryzował się istotnym spadkiem aktywności, odnotowując 25% zmniejszenie liczby transakcji oraz 31% spadek ich wartości w porównaniu do poprzedniego roku. Trend ten był wynikiem wpływu rosnących stóp procentowych, presji inflacyjnych, niepewności geopolitycznych oraz obaw związanych z potencjalna recesja, które to wyzwania nie ominęły także naszego kraju. Na polskim rynku sytuacja ta nie odbiła się jednak na wolumenie transakcji, który był największy w historii.

 

"W 2023 roku, rynek fuzji i przejęć w Polsce kontynuował trend wzrostowy z poprzednich lat, odnotowując rekordową liczbę 366 transakcji, co oznacza wzrost o aż 25 transakcji w stosunku do roku poprzedniego. Warto zauważyć istotne odbicie względem „covidowego” 2020 roku, gdzie liczba transakcji wzrosła z ponad 60%. Pod względem aktywności M&A Polska pozostaje liderem w regionie CEE i może być traktowana przez inwestorów z innych regionów jako brama do tego rynku. Sytuacji na polskim rynku M&A sprzyjają także bieżące trendy takie jak friendshoring i nearshoring, ze względu na fakt, iż Polska pozostaje atrakcyjnym miejscem do lokowania produkcji i skracania łancuchów dostaw. Dodatkowo wiele polskich firm uzyskując ugruntowana pozycje w swojej branży zaczyna odważniej wykorzystywać akwizycje jako źródło wzrostu, a polscy liderzy coraz odważniej działają nie tylko na rynkach europejskich, ale także w USA."

Pobierz raport

Raport M&A Index Poland to pozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz branżowych podsumowań w Polsce. Raporty przygotowywane są co kwartał przez firmę doradcza Navigator Capital oraz firmę FORDATA, lidera w zakresie rozwiązań IT wspierających fuzje i przejęcia.

Opracowania te maja na celu pokazanie dynamiki polskiego rynku fuzji i przejęć, z naciskiem na opis najciekawszych naszym zdaniem transakcji. Obserwujemy także częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

Zapisz się na newsletter

* Pole obowiązkowe