Rynek M&A w Polsce – Podsumowanie Q1 2024

We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy 1 kwartał 2024 roku na polskim rynku fuzji i przejęć. Wynika z niego, iż w 1 kw. 2024 roku byliśmy świadkami 95 transakcji. To wynik identyczny z analogicznym kwartałem 2023 r. Największą transakcja było przejecie Velo Bank przez Cerberus Capital Management.

W minionym kwartale największa transakcja było nabycie VeloBanku przez amerykański fundusz private equity Cerberus Capital Management, którego wartość szacowana jest na ponad 1 mld PLN. Z tej kwoty 375 mln zostanie przeznaczone na zapłatę ceny za akcje, a kolejne 700 mln na dokapitalizowanie przejmowanego banku w celu spełnienia wymogów kapitałowych. Dla porównania transakcja ta jest istotnie mniejsza niż rekordowa transakcja ubiegłego kwartału, czyli przejęcia Techlandu przez Tencent szacowanego na 6,3 mld PLN.

W 1-szym kwartale bieżącego roku, podobnie jak w rekordowym 2023 roku, rynek fuzji i przejęć w Polsce wpisywał się w trend rosnącej aktywności M&A. Ubiegły kwartał był tez, w porównaniu do analogicznych kwartałów z ubiegłych lat, rekordowy pod względem liczby ogłoszonych transakcji. Dorównał on pod tym względem nawet rekordowemu I kwartałowi 2023 r., w którym zanotowano aż 95 transakcji.

Pobierz raport

Raport M&A Index Poland to pozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz branżowych podsumowań w Polsce. Raporty przygotowywane są co kwartał przez firmę doradcza Navigator Capital oraz firmę FORDATA, lidera w zakresie rozwiązań IT wspierających fuzje i przejęcia.

Opracowania te maja na celu pokazanie dynamiki polskiego rynku fuzji i przejęć, z naciskiem na opis najciekawszych naszym zdaniem transakcji. Obserwujemy także częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

Zapisz się na newsletter

* Pole obowiązkowe