Rynek M&A w Polsce – Podsumowanie Q3 2023

We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy 3 kwartał 2023 roku na polskim rynku fuzji i przejęć. Wynika z niego, iż w III kw. 2023 roku byliśmy świadkami 94 transakcji. To o 20 więcej niż w III kw. 2022 roku i 2 mniej niż w II kw. 2023 r. Największą transakcją było przejęcie Techland przez Tencent.

Największą transakcją akwizycyjną w tym okresie było przejęcie studia Techland, wiodącej firmy z polskiej branży gamingowej, producenta serii gier komputerowych „Dying Light” oraz „Dead Island”, przez chińską firmę Tencent. Transakcja wpisuje się w strategie M&A chińskiej spółki polegającej na obejmowaniu udziałów w studiach gamingowych (takich jak Epic Games czy Riot Games) posiadających w swoim portfolio produkcji globalnie rozpoznawalne tytuły. Wartość transakcji szacuje się na ok. 6,3 mld PLN i w dacie publikacji raportu, jest to transakcja o najwyższej ujawnionej wartości zawarta w 2023 roku. To już kolejny kwartał, w którym największą transakcja została dokonana
przez inwestora zagranicznego. W zeszłym kwartale największą transakcja był zakup STS Holding przez zagranicznego bukmachera Entain CEE. Transakcje te świadczą o tym, że polskie przedsiębiorstwa są nadal atrakcyjnymi celami przejęć realizowanych przez inwestorów zagranicznych.

Rosnącą aktywność cechuje także działalność funduszy PE, które odpowiadały za 18% rynku po stronie kupującej i 10% po stronie sprzedającej. Wyższa aktywność podmiotów z tego sektora w porównaniu z poprzednim kwartałem pokazuje, że inwestorzy mogą oczekiwać luzowania polityki monetarnej ze strony banków centralnych, co zmniejszy po ich stronie koszty finansowania akwizycji długiem.

Pobierz raport

Raport M&A Index Poland to pozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz branżowych podsumowań w Polsce. Raporty przygotowywane są co kwartał przez firmę doradcza Navigator Capital oraz firmę FORDATA, lidera w zakresie rozwiązań IT wspierających fuzje i przejęcia.

Opracowania te maja na celu pokazanie dynamiki polskiego rynku fuzji i przejęć, z naciskiem na opis najciekawszych naszym zdaniem transakcji. Obserwujemy także częstotliwość wykorzystania narzędzia Virtual Data Room w transakcjach M&A w Polsce.

Zapisz się na newsletter

* Pole obowiązkowe