Optymalizacja kosztów funkcjonowania firmy jest kluczowa dla zwiększania konkurencyjności, rozwoju oraz zapewnienia stabilności biznesu. Pozwala efektywniej zarządzać zasobami, zwiększać marże oraz rentowność przedsiębiorstwa. Powinna być elementem strategii biznesowej, który wspiera osiąganie celów finansowych i operacyjnych firmy.
Optymalizowanie kosztów jest kluczowe zarówno w krótkim okresie czasu, na przykład w przypadku przejściowych problemów przedsiębiorstwa, jak i w perspektywie długoterminowej. Wymaga więc systematyczności, a także zaangażowania całego zespołu – od zarządu, przez managerów aż po szeregowych pracowników.
Koszty to jeden z najuważniej badanych obszarów działalności przedsiębiorstw. Jednak wiele firm ma trudność z obiektywną i wiarygodną oceną tego aspektu swoich działań. Nawet na pozór dobrze zorganizowany proces może okazać się źródłem oszczędności, które dla osób wewnątrz organizacji są trudne do dostrzeżenia.
Niezależny doradca pomoże obiektywnie podejść analizy kosztów, bez zaangażowania emocjonalnego oraz potencjalnego konfliktu interesów. Nasi eksperci posiadają także wiedzę i doświadczenie, które umożliwiają przeprowadzenie takiego procesu w sposób efektywny, z wykorzystaniem najlepszych rynkowych praktyk, a jednocześnie z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa i specyfiki jego działania.
Optymalizację kosztów przedsiębiorstwa rozpoczynamy od określenia z klientem celu i zakresu projektu. Nasze działania mogą obejmować identyfikację potencjalnych oszczędności w całej organizacji lub w wybranych obszarach jej działania.
Pracujemy w dwóch niezależnych strumieniach, skupiając się równocześnie na kosztach osobowych i kosztach nieosobowych.
Pierwszym krokiem do optymalizacji kosztów jest zrozumienie aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa i analiza efektywności poszczególnych działań. Etap analizy stanu obecnego (tzw. „AS-IS”) to czas, który pozwala przyjrzeć się sposobowi działania, zadaniom realizowanym przez poszczególne departamenty, a nawet poszczególne osoby.
W kontekście kosztów osobowych, dla każdej komórki organizacyjnej należy określić:
Natomiast dla kosztów nieosobowych należy w pierwszej kolejności zidentyfikować:
Wszelkich analiz dotyczących wydatków ponoszonych przez przedsiębiorstwo nie należy dokonywać w oderwaniu od warunków panujących na rynku czy charakterystycznych warunków dla danej branży.
Na podstawie przeprowadzonych ankiet czasochłonności realizowanych zadań w poszczególnych komórkach organizacji i analiz poszczególnych danych dotyczących wydatków definiujemy hipotezy oszczędnościowe. Nie powinny one skupiać się tylko na ograniczeniu kosztu jednostkowego. Należy zwrócić uwagę także na optymalizację warunków handlowych czy ograniczenie popytu wewnętrznego. Na tym etapie odbywają się także rozmowy z dostawcami zewnętrznymi celem zweryfikowania sformułowanych hipotez.
W przypadku kosztów osobowych powinny zostać zdefiniowane nieefektywności w postaci np. zbędnych czy dublujących się aktywności. Wraz z nieefektywnościami identyfikowane zostają także potencjalne usprawnienia takie jak automatyzacja, standaryzacja, outsourcing. Na koniec tego etapu, klient otrzymuje od nas listę hipotez oszczędnościowych wraz z oszacowanym potencjałem oszczędnościowym.
W trzecim etapie ostatecznej weryfikacji podlegają zaproponowane inicjatywy oszczędnościowe. Ustalamy wpływ poszczególnych działań na generowane oszczędności, a także przypisujemy odpowiedzialność za wdrożenie poszczególnych inicjatyw. Może ona leżeć po stronie menedżerów firmy lub doradcy zewnętrznego.
Wspólnie z managerami uzgadniamy:
Na zakończenie tego etapu określamy sposób raportowania uzyskanych oszczędności i postępu prac.
Ostatnim etapem jest wdrożenie przygotowanego Programu Oszczędności. Implementacja dużej ilości zmian nie jest możliwa z dnia na dzień. Najczęściej planujemy ją na okres przynajmniej kilkumiesięczny. W tym czasie organizowane są spotkania z obecnymi i potencjalnymi dostawcami, podczas których negocjowane są warunki współpracy. Weryfikacji podlegają zapisy zawieranych umów, a także ich ewentualny wpływ na faktyczne oszczędności firmy.
W zależności od złożoności organizacji i zakresu projektu wypracowanie oszczędności gotowych do wdrożenia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Na czas długości procesu wpływa, m.in.:
Zobacz także: Optymalizacja procesów biznesowych
Optymalizacja kosztów najczęściej pozytywnie wpływa na rentowność firmy. Redukcja zbędnych wydatków oraz efektywniejsze wydatkowanie środków prowadzi do wzrostu marży i w rezultacie wyższych zysków przedsiębiorstwa.
Optymalne zarządzanie kosztami oraz efektywne wykorzystanie zasobów umożliwia firmie kształtowanie polityki cenowej na poziomie atrakcyjnym dla odbiorców. Dodatkowo przedsiębiorstwo ma większe możliwości inwestowania w dalszy rozwój, nowe technologie czy umacnianie marki.
Eliminacja zbędnych wydatków i lepsze wykorzystanie zasobów zapewniają firmie bezpieczeństwo finansowe w perspektywie długoterminowej.
Środki finansowe „odzyskane” w ramach optymalizacji kosztów mogą być wykorzystane na rozwój produktów, usług i podnoszenie jakości obsługi klientów. To wszystko przekłada się na wzrost satysfakcji klientów i ich większą lojalność.
Redukcja niepotrzebnych kosztów ogranicza marnotrawstwo, co jest spójne z celami zrównoważonego rozwoju i może stanowić jeden z elementów strategii ESG firmy. Ten obszar ma coraz większe znaczenie dla klientów, partnerów biznesowych, inwestorów czy pracowników.
Chcesz dowiedzieć się jak możemy Cię wesprzeć podczas zakupu lub sprzedaży spółki? Umów się na spotkanie z ekspertem Navigator Capital Group.
W erze cyfrowej, w której żyjemy, transformacja cyfrowa stała się nie tylko pożądaną zmianą, ale wręcz koniecznością dla przedsiębiorstw na całym świecie. Proces ten nie ogranicza się jedynie do implementacji nowych technologii, ale również wymaga zmiany kultury organizacyjnej, sposobu myślenia oraz modeli biznesowych.
Zapraszamy na rozmowę z Dorotą Bury, ekspertem w dziedzinie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw.
Od 1 lipca 2024 roku zasady wystawiania faktur sprzedaży, obieg faktur zakupowych, realizacja przelewów dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zmienią się w radykalny sposób. W życie wejdzie Krajowy System e-Faktur, który już dzisiaj wzbudza wiele emisji.
Optymalizacja procesów w przedsiębiorstwach ma kluczowy wpływ na efektywność, wydajność i konkurencyjność organizacji. Poprzez eliminację zbędnych kroków i zoptymalizowanie przepływu informacji, firmy zwiększają produktywność oraz obniżają koszty operacyjne.
Zapraszamy na krótką rozmowę z Jackiem Szwarcem – Partnerem Navigator Business Consulting, ekspertem zajmującym się wdrażaniem projektów optymalizacyjnych.
Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie jest kluczowa dla zapewnienia rentowności i konkurencyjności firmy na rynku.
Optymalizacja kosztów pozwala na znalezienie sposobów na zmniejszenie wydatków, jednocześnie utrzymując lub poprawiając jakość produktów lub usług. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zwiększyć swoją rentowność, co pozwala na inwestowanie w rozwój firmy.
Zapraszamy na krótką rozmowę z Grzegorzem Sencio – Partnerem Navigator Business Consulting, ekspertem zajmującym się wdrażaniem projektów optymalizacyjnych w której to naświetlimy
Spektrum Tower, XVIIIp.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
tel.: +48 22 630 83 33
email: biuro@navigatorcapital.pl
Zapraszamy w godzinach:
PN-PT 9.00 – 18.00