Wycena spółki to oszacowanie jej wartości na bazie określonych założeń. Wycena jest istotną częścią procesów fuzji i przejęć, aportów, przekształceń własnościowych lub restrukturyzacji. Ma na celu dostarczenie przez niezależny podmiot wiarygodnej informacji o wartości spółki.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w wycenie spółek, niezależnie od ich wielkości, formy prawnej czy sektora, w którym dany podmiot działa. Oceniamy wartość przedsiębiorstw notowanych na GPW, New Connect i działających poza obrotem giełdowym (prywatnych i publicznych).
Dokonujemy dogłębnej analizy danych finansowych spółki oraz sprawdzamy otocznie rynkowe, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo. Główne kryterium przyświecające nam w procesie wyceny spółki to jakość informacji i rzetelne podejście do procesu. Mamy świadomość, iż wiedza dotycząca wartości i potencjału biznesu stanowi jeden ze strategicznych elementów zarządzania firmą i jest podstawą do podejmowania kluczowych decyzji.
Nasze raporty z wyceny spółek posiadają logiczną i przejrzystą strukturę. Przygotowujemy je zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi standardami:
Wycena spółki pozwala oszacować wartość przedsiębiorstwa. Najczęściej dokonuje się jej w przypadku kupna lub sprzedaży spółek, ale także na potrzeby aportów, w procesach upadłościowych, restrukturyzacyjnych czy też postępowaniach podatkowych.
Proces wyceny obejmuje analizę wielu różnych obszarów działania przedsiębiorstwa, w tym w szczególności:
Wycenę przedsiębiorstwa realizujemy zarówno dla inwestorów planujących zakup spółki, jak i dla strony przygotowującej się do sprzedaży firmy. W przypadku transakcji sprzedaży profesjonalnie przygotowana wycena spółki może pomóc w określeniu oczekiwań cenowych wobec potencjalnych nabywców. Dla strony kupującej wycena pomaga rzetelnie oszacować nie tylko aktualną wartość, ale także dodatkowy potencjał biznesowy wynikający z realizacji synergii. To z kolei ułatwia podjęcie świadomej decyzji inwestycyjnej.
Dochodowe metody wyceny bazują na regule wartości bieżącej, w której wartość aktywów odzwierciedla wartość przyszłych oczekiwanych przepływów pieniężnych generowanych przez te aktywa. Podstawą wyceny są projekcje finansowe i oszacowany poziom ryzyka przedsiębiorstwa.
Metoda DCF uznawana jest za jedną z najbardziej wiarygodnych sposobów badania wartości przedsiębiorstwa.
Wycena metodą dochodową obejmuje następujące etapy:
Wycena metodą porównawczą – transakcyjną polega na porównaniu wycenianego przedsiębiorstwa do spółek o podobnym profilu działalności, które uczestniczyły w procesie sprzedaży i dla których znane są szczegóły transakcji.
Wycena metodą porównawczą polega na porównaniu wycenianego przedsiębiorstwa do spółek o podobnym profilu działalności, które są notowane na rynku publicznym.
Podstawą porównań są wskaźniki rynkowe takie jak C/Z (cena/zysk netto), C/WK (cena do wartości księgowej), C/S (cena do sprzedaży) lub WP/EBITDA (wartość przedsiębiorstwa do wyniku finansowego przed kosztami finansowymi, podatkiem i amortyzacją).
Wycena bazuje na założeniu, że przedsiębiorstwo jest warte tyle, ile stanowi suma wartości jego poszczególnych składników majątkowych, pomniejszonych o pozostałe do spłaty zobowiązania.
Skorygowana wartość księgowa aktywów netto to suma poszczególnych składników aktywów skorygowanych o odpowiednie korekty ich wartości oraz pomniejszonych o wartość zobowiązań.
Metoda SAN pozwala na zbliżenie wartości księgowej przedsiębiorstwa do jej wartości rynkowej oraz uwzględnienie zdarzeń mających miejsce po dacie zamknięcia bilansu, a mających znaczenie dla wartości firmy.
Metoda rynkowej wartości likwidacyjnej (RWL) określa wartość przedsiębiorstwa jaką można osiągnąć w scenariuszu likwidacji spółki. Metoda RWL podlega zastosowaniu wówczas, gdy trudno przyjąć założenie dotyczące kontynuacji działalności wycenianego przedsiębiorstwa (np. ze względu na trwałe straty).
Dla sprzedającego, wycena przedsiębiorstwa metodą likwidacyjną przedstawia wartość wówczas, gdy bardziej opłacalna jest jego likwidacja (uwzględniając czas i koszty likwidacji) niż sprzedaż. Wartość likwidacyjna stanowi zatem poziom minimalnej ceny, na jaką powinien zgodzić się sprzedający przedsiębiorstwo.
Metoda odtworzeniowa przedstawia wartość składników majątku równą sumie środków niezbędnych do poniesienia w celu zastąpienia posiadanego majątku podobnym, o podobnym stopniu zużycia technicznego.
W przypadku zastosowania metody odtworzeniowej w ujęciu rozszerzonym wyceniający szacuje także wartość rynkową posiadanych przez spółkę wartości niematerialnych nieujętych w bilansie takich jak: znaki towarowe, know-how, kontakty i kontrakty zawarte z dostawcami oraz odbiorcami itp.
Raport określający wartość przedsiębiorstwa przygotowany przez ekspertów Navigator Capital zawiera między innymi:
Navigator zapewnia pełne wsparcie do momentu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości klienta, związanych z przygotowanym raportem.
Dyrektor w Navigator Capital Advisory
Dyrektor w Navigator Capital Advisory
Menadżer w Navigator Capital Group
Menadżer w Navigator Capital Group
Manager w Departamencie fuzji i przejęć w Navigator Capital Group
Manager w Departamencie fuzji i przejęć w Navigator Capital Group
Wycena to metoda określania rzeczywistej wartości przedsiębiorstwa, która odgrywa kluczową rolę zarówno dla inwestorów, jak i dla samych firm. To dzięki niej możliwe jest podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych, ocena potencjału wzrostu czy planowanie strategicznych kroków rozwoju.
Przeanalizujemy różne metody wyceny, zwracając uwagę na ich specyfikę i najlepsze zastosowania. Ponadto, podzielimy się praktycznymi przykładami i studiami przypadków, które pomogą zrozumieć, jak teoretyczne koncepcje znajdują odzwierciedlenie w realiach biznesowych.
Listopad 2023
Lipiec 2024
Z raportu M&A Index Poland przygotowanego przez FORDATA i Navigator Capital wynika, że w 2024 roku przeprowadzono w Polsce łącznie 348 transakcji fuzji i przejęć, co oznacza spadek o 5% w porównaniu z rokiem 2023, kiedy odnotowano 366 transakcji.
Największą transakcją w 2024 roku było przejęcie zakładów produkcyjnych w USA i Niderlandach przez polską firmę Qemetica, kontrolowaną przez Kulczyk Investments. Wartość transakcji wyniosła 1,2 mld PLN (310 mln USD). Przedmiotem przejęcia były zakłady produkujące krzemionkę strącaną oraz związane z nimi operacje badawczo-rozwojowe. Transakcja ta potwierdza rosnącą aktywność polskich firm na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w sektorze chemicznym.
Październik 2024
We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy 3 kwartał 2024 roku na polskim rynku fuzji i przejęć. Wynika z niego, iż w 3 kw. 2024 roku odnotowaliśmy 84 transakcje na polskim rynku fuzji i przejęć. To wynik niższy o 10 względem analogicznego kwartału 2023 r. Największą ujawnioną transakcją było przejęcie zakładów produkcyjnych i operacyjnej spółki zależnej amerykańskiego PPG przez Qemetica.
Lipiec 2024
We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy 2 kwartał 2024 roku na polskim rynku fuzji i przejęć. Z raportu wynika, że w minionym kwartale byliśmy świadkami 82 transakcji. To wynik niższy o 14 względem analogicznego kwartału 2023 r. Największą ujawnioną transakcją było przejecie SELT przez Grupe Kety.
Kwiecień 2024
We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy 1 kwartał 2024 roku na polskim rynku fuzji i przejęć. Wynika z niego, iż w 1 kw. 2024 roku byliśmy świadkami 95 transakcji. To wynik identyczny z analogicznym kwartałem 2023 r. Największą transakcja było przejecie Velo Bank przez Cerberus Capital Management.
Styczeń 2024
Spektrum Tower, XVIIIp.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
tel.: +48 22 630 83 33
email: biuro@navigatorcapital.pl
Zapraszamy w godzinach:
PN-PT 9.00 – 18.00