WYCENA SPÓŁEK

Nasze projekty

WYCENY SPÓŁEK – SPRAWDŹ, JAK MOŻEMY POMÓC

Wycena spółki to oszacowanie jej wartości na bazie określonych założeń. Wycena jest istotną częścią procesów fuzji i przejęć, aportów, przekształceń własnościowych lub restrukturyzacji. Ma na celu dostarczenie przez niezależny podmiot wiarygodnej informacji o wartości spółki.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w wycenie spółek, niezależnie od ich wielkości, formy prawnej czy sektora, w którym dany podmiot działa. Oceniamy wartość przedsiębiorstw notowanych na GPW, New Connect i działających poza obrotem giełdowym (prywatnych i publicznych).

Dokonujemy dogłębnej analizy danych finansowych spółki oraz sprawdzamy otocznie rynkowe, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo. Główne kryterium przyświecające nam w procesie wyceny spółki to jakość informacji i rzetelne podejście do procesu. Mamy świadomość, iż wiedza dotycząca wartości i potencjału biznesu stanowi jeden ze strategicznych elementów zarządzania firmą i jest podstawą do podejmowania kluczowych decyzji. 

Nasze raporty z wyceny spółek posiadają logiczną i przejrzystą strukturę. Przygotowujemy je zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi standardami: 

  • KSWS – Krajowy Standard Wyceny Specjalistycznej
  • IVSC – International Valuation Standards Council 

Na czym polega wycena spółki?

Wycena spółki pozwala oszacować wartość przedsiębiorstwa. Najczęściej dokonuje się jej w przypadku kupna lub sprzedaży spółek, ale także na potrzeby aportów, w procesach upadłościowych, restrukturyzacyjnych czy też postępowaniach podatkowych.

Proces wyceny obejmuje analizę wielu różnych obszarów działania przedsiębiorstwa, w tym w szczególności: 

  • Prognoz rozwoju biznesu
  • Kondycji finansowej
  • Potencjału sektora, w którym działa
  • Struktury klientów oraz dostawców
  • Zarządzania kapitałem obrotowym
  • Struktury finansowania

Wycenę przedsiębiorstwa realizujemy zarówno dla inwestorów planujących zakup spółki, jak i dla strony przygotowującej się do sprzedaży firmy. W przypadku transakcji sprzedaży profesjonalnie przygotowana wycena spółki może pomóc w określeniu oczekiwań cenowych wobec potencjalnych nabywców. Dla strony kupującej wycena pomaga rzetelnie oszacować nie tylko aktualną wartość, ale także dodatkowy potencjał biznesowy wynikający z realizacji synergii. To z kolei ułatwia podjęcie świadomej decyzji inwestycyjnej.  

Wycena firmy – jakie metody stosujemy?

Metoda dochodowa (Discounted Cash Flow; DCF)

Jest to wycena na podstawie przyszłych przepływów pieniężnych.

Dochodowe metody wyceny bazują na regule wartości bieżącej, w której wartość aktywów odzwierciedla wartość przyszłych oczekiwanych przepływów pieniężnych generowanych przez te aktywa. Podstawą wyceny są projekcje finansowe i oszacowany poziom ryzyka przedsiębiorstwa. 

Metoda DCF uznawana jest za jedną z najbardziej wiarygodnych sposobów badania wartości przedsiębiorstwa. 

Wycena metodą dochodową obejmuje następujące etapy:

  1. Analiza modelu biznesowego przedsiębiorstwa 
  2. Analiza finansowa przedsiębiorstwa
  3. Analiza rynku i mikrootoczenia 
  4. Analiza wskaźników makroekonomicznych oraz analiza finansowa wyników konkurencji 
  5. Analiza oraz weryfikacja prognoz finansowych
  6. Oszacowanie wartości na podstawie przygotowanego modelu wolnych przepływów pieniężnych (wycena)
  7. Przygotowanie raportu z wyceny

Metoda porównawcza – transakcyjna

Jest to wycena oparta o mnożniki transakcyjne zrealizowanych transakcji.

Wycena metodą porównawczą – transakcyjną polega na porównaniu wycenianego przedsiębiorstwa do spółek o podobnym profilu działalności, które uczestniczyły w procesie sprzedaży i dla których znane są szczegóły transakcji.

Metoda porównawcza - mnożnikowa

Jest to wycena oparta o mnożniki rynkowe notowanych porównywalnych spółek.

Wycena metodą porównawczą polega na porównaniu wycenianego przedsiębiorstwa do spółek o podobnym profilu działalności, które są notowane na rynku publicznym.

Podstawą porównań są wskaźniki rynkowe takie jak C/Z (cena/zysk netto), C/WK (cena do wartości księgowej), C/S (cena do sprzedaży) lub WP/EBITDA (wartość przedsiębiorstwa do wyniku finansowego przed kosztami finansowymi, podatkiem i amortyzacją).

Metoda skorygowanych aktywów netto (SAN)

Ta metoda odnosi się do składników majątku wycenianego przedsiębiorstwa.

Wycena bazuje na założeniu, że przedsiębiorstwo jest warte tyle, ile stanowi suma wartości jego poszczególnych składników majątkowych, pomniejszonych o pozostałe do spłaty zobowiązania.

Skorygowana wartość księgowa aktywów netto to suma poszczególnych składników aktywów skorygowanych o odpowiednie korekty ich wartości oraz pomniejszonych o wartość zobowiązań.

Metoda SAN pozwala na zbliżenie wartości księgowej przedsiębiorstwa do jej wartości rynkowej oraz uwzględnienie zdarzeń mających miejsce po dacie zamknięcia bilansu, a mających znaczenie dla wartości firmy.

Metoda likwidacyjna

Ta metoda jest stosowana do przedsiębiorstwa znajdującego się na skraju upadłości lub „w trudnej sytuacji finansowej”.

Metoda rynkowej wartości likwidacyjnej (RWL) określa wartość przedsiębiorstwa jaką można osiągnąć w scenariuszu likwidacji spółki. Metoda RWL podlega zastosowaniu wówczas, gdy trudno przyjąć założenie dotyczące kontynuacji działalności wycenianego przedsiębiorstwa (np. ze względu na trwałe straty).

Dla sprzedającego, wycena przedsiębiorstwa metodą likwidacyjną przedstawia wartość wówczas, gdy bardziej opłacalna jest jego likwidacja (uwzględniając czas i koszty likwidacji) niż sprzedaż. Wartość likwidacyjna stanowi zatem poziom minimalnej ceny, na jaką powinien zgodzić się sprzedający przedsiębiorstwo.

Metoda odtworzeniowa

Ta metoda polega na ustaleniu nakładów koniecznych na odtworzenie poszczególnych materialnych i niematerialnych składników majątku przedsiębiorstwa.

Metoda odtworzeniowa przedstawia wartość składników majątku równą sumie środków niezbędnych do poniesienia w celu zastąpienia posiadanego majątku podobnym, o podobnym stopniu zużycia technicznego.

W przypadku zastosowania metody odtworzeniowej w ujęciu rozszerzonym wyceniający szacuje także wartość rynkową posiadanych przez spółkę wartości niematerialnych nieujętych w bilansie takich jak: znaki towarowe, know-how, kontakty i kontrakty zawarte z dostawcami oraz odbiorcami itp.

Jak obliczamy wartość firmy?

WYBÓR CELU WYCENY

  • Określenie celu wyceny to podstawowa informacja, która określa dalsze etapy postępowania. 
  • Od wybranego celu wyceny zależy dobór odpowiedniej metody wyceny. 
  • Jeżeli celem wyceny będzie sprzedaż udziałów akcjonariuszy to celem wyceny będzie uzyskanie informacji o wartości rynkowej tych udziałów, a jeśli jest to likwidacja przedsiębiorstwa, to kategorią wartości będzie wartość likwidacyjna.

POZYSKANIE DANYCH

  • To jeden z kluczowych etapów wyceny spółki. 
  • Od poprawności danych będzie uzależniona ostateczna wycena przedsiębiorstwa. 
  • W tym etapie niezbędne jest zebranie informacji od klienta, m.in. o modelu biznesowym, finansach czy otoczeniu rynkowym. 

STWORZENIE RAPORTU I PRZEKAZANIE GO KLIENTOWI

Raport określający wartość przedsiębiorstwa przygotowany przez ekspertów Navigator Capital zawiera między innymi: 

  • Założenia przyjęte do wyceny przedsiębiorstwa, zgodnie z potrzebami klienta 
  • Opis przyjętej metodyki wyceny. 
  • Kluczowe dane dotyczące przedsiębiorstwa, np. historii, obszaru prowadzonej działalności gospodarczej, oferowanych usług lub produktów, rynków, na których działa, organów spółki, specyfiki sektora, konkurencji, perspektyw dla branży. 
  • Szczegółowe wyniki przeprowadzonych analiz – w tym analizy historycznych i bieżących raportów finansowych, w tym aktywów i zobowiązań 
  • Wskazanie oszacowanej wartości spółki wraz z uzasadnieniem 

Navigator zapewnia pełne wsparcie do momentu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości klienta, związanych z przygotowanym raportem.

Ile trwa proces wyceny spółki?

  • Proces wyceny przedsiębiorstwa trwa najczęściej od 3 do 6 tygodni w zależności od rodzaju spółki, jej wielkości czy też złożoności prowadzonego biznesu. 
  • Zakończenie prac w terminie jest uzależnione od dostarczenia przez spółkę kompletnych danych, a w szczególności historycznych danych finansowych oraz prognoz spółki. 
  • Nasi eksperci elastycznie dostosowują się do potrzeb klientów, a jakość pracy oraz terminowość realizacji projektu wyceny są naszymi priorytetami.

Wycena przedsiębiorstw – dlaczego my?

  • Posiadamy szerokie doświadczenie w przeprowadzaniu wycen przedsiębiorstw z różnych sektorów, różnych geografii, o różnej wielkości oraz złożoności biznesu. Przykładowo, wykonaliśmy wyceny przedsiębiorstw z następujących sektorów:
      • Produkcja
      • Dystrybucja
      • Usługi
      • Branża medyczna
      • Telekomunikacja / technologia
      • Media
      • Branża energetyczna
      • Retail
  • Nasze działania dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klientów
  • Dobieramy metody wyceny odpowiednie do opisanej sytuacji i celu wyceny
  • Na pierwszym miejscu stawiamy wysoką jakość i rzetelność naszych wycen, diagnozujemy potencjalne ryzyka związane z wyceną i wspieramy klientów w podejmowaniu kluczowych decyzji. 

WYCENY SPÓŁEK - NASI EKSPERCI

KAROL SZYKOWNY, CFA  Dyrektor w Navigator Capital Group

Karol Szykowny, CFA

Dyrektor w Navigator Capital Group, szef działu M&A, członek zarządu Navigator Capital Advisory Sp. z o.o.

1

Janusz Oksiejczuk

Dyrektor w Navigator Capital Advisory

2

Artur Wilk

Menadżer w Navigator Capital Group

zaufali nam

Usługi doradztwa transakcyjnego i finansowego świadczone są przez Navigator Capital Advisory.

Materiał ekspercki

WYCENA SPÓŁKI

Wycena to metoda określania rzeczywistej wartości przedsiębiorstwa, która odgrywa kluczową rolę zarówno dla inwestorów, jak i dla samych firm. To dzięki niej możliwe jest podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych, ocena potencjału wzrostu czy planowanie strategicznych kroków rozwoju.

Przeanalizujemy różne metody wyceny, zwracając uwagę na ich specyfikę i najlepsze zastosowania. Ponadto, podzielimy się praktycznymi przykładami i studiami przypadków, które pomogą zrozumieć, jak teoretyczne koncepcje znajdują odzwierciedlenie w realiach biznesowych.

 

KOMENTARZ rynkowy

Rynek M&A q3 2023

Listopad 2023 

 
  • Trzeci kwartał obfitował w transakcje. Mieliśmy 94 transakcje, co jest blisko historycznego rekordu. W naszym komentarzu eksperckim skupimy się na analizie najnowszych trendów oraz wyzwań, które przed nim stoją. Przyjrzymy się także wpływowi globalnych wydarzeń i zmian gospodarczych na aktywność fuzji i przejęć, aby lepiej zrozumieć, jakie możliwości i ryzyko stwarza ten fascynujący obszar biznesu.
  • Zapraszamy na rozmowę z Arturem Wilkiem – Managerem w Departamencie M&A Navigator Capital w której to odpowiemy na te pytania.
 
 
 

RAPORTY/OPRACOWANIA

Rynek M&A w Polsce – Podsumowanie roku 2023

Styczeń 2024

  • We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy  rok 2023 na polskim rynku fuzji i przejęć.  Z raportu wynika, że analizowanym okresie na polskim rynku zrealizowano 𝟯𝟲𝟲 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗮𝗸𝗰𝗷𝗶 fuzji i przejęć. To wynik większy o 𝟮𝟱 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗮𝗸𝗰𝗷𝗶 niż suma transakcji w 2022 roku. Największą transakcją w roku 2023 było przejęcie 𝗧𝗲𝗰𝗵𝗹𝗮𝗻𝗱 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝗧𝗲𝗻𝗰𝗲𝗻𝘁.

Rynek M&A w Polsce – Podsumowanie Q3 2023

Październik 2023 

  • We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy 3 kwartał 2023 roku na polskim rynku fuzji i przejęć. Wynika z niego, iż w III kw. 2023 roku byliśmy świadkami 94 transakcji. To o 20 więcej niż w III kw. 2022 roku i 2 mniej niż w II kw. 2023 r. Największą transakcją było przejęcie Techland przez Tencent.
 

Rynek M&A w Polsce – Podsumowanie Q2 2023

Lipiec 2023 

  • We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy 2 kwartał 2023 roku na polskim rynku fuzji i przejęć. Wynika z niego, iż w analizowanym okresie na polskim rynku zrealizowano 96 transakcji fuzji i przejęć. To o 7 więcej niż w II kw. 2022 roku i o 1 więcej niż w I kw. 2023 r. Największa transakcja było przejęcie STS Holding przez Entain CEE.

Rynek M&A w Polsce – Podsumowanie Q1 2023

Kwiecień 2023 

  • We współpracy z FORDATA Virtual Data Room przygotowaliśmy raport w którym opisujemy 1 kwartał 2023 roku na polskim rynku fuzji i przejęć. Wynika z niego, iż w analizowanym okresie na polskim rynku zrealizowano 95 transakcji fuzji i przejęć. W ujęciu branżowym, dominowały sektory Media/IT/Telecom (16%), Przemysł (15%) oraz FCMG (12%).

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij krótki formularz kontaktowy, abyśmy poznali Twoje potrzeby i mogli odpowiedzieć na Twoje pytania
Wysyłając formularz akceptujesz politykę prywatności


Spektrum Tower, XVIIIp.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
tel.: +48 22 630 83 33
email: biuro@navigatorcapital.pl
Zapraszamy w godzinach:
PN-PT 9.00 – 18.00

 

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana i zostanie przekazana do odpowiedniego działu.
Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Zapisz się na newsletter

* Pole obowiązkowe